2 Boyutlu Çizim Nedir? 2 Boyutlu Çizim Örnekleri

2 Boyutlu çizim nedir? sorusunu merak edenler için eminiz ki bu yazıyı okumalarının ardından her şey net şekilde oturacaktır. En kısa ifadeyle 2 boyutlu çizim; yalnızca X ve Y eksenine oturan bir çizimdir. 2D çizimin derinliği yoktur. Bir genişlik ve uzunluğu vardır ve dediğimiz gibi derinliği olmadığı için de bir kalınlığı yoktur.

Konuyu biraz daha görsellerle aktaralım. Hemen yan tarafta yer alan görselde 2 boyutlu çizimleri ve hemen altında da ilgili çizimlerin 3 boyutlu çizimlerini görüyorsunuz.
Her iki çizim yönteminin de kendilerine göre avantajları olmakla birlikte temelde aynı şeyi ifade ettiklerini söylemek yanlış olmaz.
3 Boyutlu çizimi yapılan bir modelin teknik detaylarını vermek için 2 boyutlu çizime yansıtılmış olarak verildiğini sıklıkla görüyoruz. Hemen aşağıda bir kaç örneğini sunalım. Göreceğiniz üzere sol altta 3D çizimi verilen bir modelin kesit görüntüsünü 2D olarak veriliyor. Dolayısıyla 2D-3D genellikle bir arada düşünülmelidir. Şimdi gelelim nasıl 2 boyutlu çizim yapılabileceğine.

2 Boyutlu Çizim Yapmak

Genellikle mimari, mekanik veya makine sektöründe plan çizimi söz konusudur ve 2 boyutlu çizim yapmak şarttır. CAD icat edilmeden önce insanlar elleriyle çizim yapıyorlardı. Günümüzde neyse ki bilgisayarda çizim yapılmasını sağlayan CAD yazılımları var. CAD yazılımları sayesinde proje büyüklüğü ne olursa olsun, hızla ve hatasız çizimler yapmak mümkün.

Yukarıda ALCAD yazılımı ile 2d ile 3d çizim arasında yapılan harika geçişleri görüyorsunuz. Proje üzerindeki planları 2 boyutlu olarak hızla çizerken, 3 boyutlu çizimlerinde hazır olması mükemmel! 3 Boyutlu olarak detayları görmek hata ihtimalini oldukça azaltır.

Neden ALCAD, CAD Programını Öneriyoruz?

ALCAD, alışılagelmiş arayüz ve bilindik komutlarla çalışır. Autocad alternatifi, muadili bir program arıyorsanız ALCAD tam size göre! Çok hızlı çalışır ve herhangi bir düşük donanımlı bilgisayar da dahi çalışabilir. Sistem gereksinimlerini merak edenler için buradaki linke tıklayarak inceleyebilirsiniz.
Bir diğer avantajı da kalıcı lisanslama modeliyle çalışmasıdır. Yani her yıl bir kiralama bedeli ödemeksizin, bir defaya mahsus ödeme yaparak edinebiliyorsunuz. Eğer yazılımı test etmek isterseniz 15 günlük ücretsiz deneme sürümünü buradan indirebilirsiniz.
ALCAD hakkında daha fazla bilgi ve fiyat teklifi için bizimle iletişime geçebilirsiniz.