Makine Mühendislerinin Bilmesi Gereken Programlar

Makine mühendislerinin bilmesi gereken pek çok program bulunuyor. Biz bu makalemizde özellikle de ön plana çıkan ve yaygınlıkla tercih edilen yazılımları ele alacağız. Hazırsanız hemen başlayalım.

AutoCAD

Malumunuz makine mühendislerinin çok geniş yelpazede çalışma alanları bulunuyor. AutoCAD hangi sektörde yer alırsanız alın mutlaka karşınıza çıkan programlardan birisidir. 2 boyutlu ve 3 boyutlu çizimlerin oluşturulması, projelerin bilgisayar ortamında hızla hazırlanması için mükemmel bir araçtır. Bir mühendisin kendisini ifade edebilmesi için gerekli en önemli araç dersek abartmamış oluruz.

ALCAD, birebir Autocad ile aynı komutlarla ve benzer bir arayüzle çalışmanızı sağlayan mükemmel bir alternatif yazılımdır. ALCAD ile Autocad karşılaştırması için tıklayınız.

Makine Mühendisleri için Programlar

SOLIDWORKS

SOLIDWORKS, 3 boyutlu tasarım söz konusu olduğunda her yerde karşınıza çıkacak programların başında geliyor. Makine tasarımında söz sahibi olan yazılım; parçaların tasarlanması, teknik resimlerinin oluşturulması ve montajların yapılmasına imkan sağlıyor. SOLIDWORKS kullanıcı dostu arayüze sahiptir ve internette pek çok kaynağa da hızla ulaşmak mümkün.

SOLIDCAM

Bir makine mühendisi her zaman imalatla yakın temas halindedir. Eğer bir tasarımcıysanız, CAD yazılımlarıyla ilgili olduğunuz kadar CAM yazılımlarıyla da yakın temasta olmanız gerekir. İmalat söz konusu olduğunda da CNC tezgahlar çok geniş yer kaplar. CAM yazılımı aracılığıyla CNC tezgahlar için gerekli G kodu kodu oluşturabilirsiniz. SOLIDCAM işte bu noktada en çok kullanılan CAM yazılımlarının başında geliyor.

Daha uygun maliyetli bir çözüm arayışındaysanız SharpCAM ‘i tavsiye ederiz. SharpCAM 3 eksen CNC tezgahlar için çok kolay ve hızlı şekilde G kodu oluşturmanızı sağlar. En ekonomik CAM yazılımı diyebiliriz.

Makine Mühendislerinin Bilmesi Gereken Programlar düşünüldüğünde, en yaygın olanları sizler için derledik. ALCAD ekibi olarak merak ettiklerinizi yanıtlamak için buradayız.